Svatba ve stodole
Svatba

Svatba ve stodole

Svatby ve stodole jsou velmi oblíbené – a to z dobrého důvodu.

Mnoho párů si je vybírá, protože chtějí oslavit svůj sňatek v rustikálním a malebném prostředí. Je však nutné vědět, že tyto typy svateb se mohou značně lišit svým rozsahem.

V některých stodolách se uskuteční obřad, uspořádá se svatební snídaně a všechny další důležité aspekty vašeho velkého dne, zatímco v jiných se jedná spíše o prázdné plátno, kde si vše musí zařídit sami svatebčané.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, zde je náš kompletní průvodce, který vám pomůže uspořádat svatbu ve stodole tak, aby se stala oslavou vašeho života…

Svatba ve stodole cena

Podle vašich dotazů vás nejvíc zajímá na kolik taková svatba ve stodole může vyjít. Samozřejmě se to liší, podle řady faktorů a vašich preferencí. Ale pojďme si to aspoň nahrubo zpočítat.

Pronájem stodoly

Ceny pronájmu se pohybují od 15 – 30 000. Záleží vždy na tom, co je na místě k dispozici. Můžete počítat s průměrnou cenou 20 000 Kč.

Občerstvení na svatbu cena

Tady to závisí na tom, zda budete mít jídlo vlastní, nebo si je necháte připravit od pronajímatelů stodoly, obecně se počítá cca 1500 – 2500 na osobu. Záleží na výběru jídla a pití, případné obsluhy.

Další náklady už jsou čistě na vás, jestli budete mít vlastní hudbu, nebo kapelu, jestli budete platit hostům ubytování a podobně.

Svatba ve stodole výzdoba a cena

Toto se také odvíjí od toho, jestli si výzdobu zakoupíte, nebo vyrobíte. Pokud se vdáváte venku v letních mesících, je naprosto ideální doba pro použití místních květin ze zahrad vašich známých nebo z okolí.

Svatební obřad ve stodole nebo jen hostina?

Pokud je místo konání svatby ve stodole schopné hostit obřad i oslavu, budete si moci svůj velký den užít bez starostí o to, jak dostat sebe a své hosty z kostela nebo matriky do stodoly. Pokud se však berete mimo místo konání svatby, budete muset pro ty, kteří nemají auto, zajistit taxi a/nebo autobusy.

Pro hosty, kteří jedou autem sami, se ujistěte, že pokyny, které přiložíte k pozvánkám, jsou jasné a stručné. Nezapomeňte, že pokud se stodola nachází v obzvláště odlehlé oblasti, navigace nebo telefony nemusí být schopny přijít na pomoc.

Možná budete muset také zajistit dopravu hostů zpět do jejich hotelů na konci noci. Obraťte se na místní taxislužbu a objednejte si auta nebo autobusy.

Rustikální svatba ve stodole

Příprava před obřadem je kouzelnou součástí každého svatebního dne. Pokud se berete v místě konání svatby ve stodole, zjistěte, zda se můžete připravit přímo na místě.

Pokud to jde, je to skutečný bonus, protože vás to zbaví spousty stresu ráno v den svatby. Nikdo nechce trčet za pomalu jedoucím traktorem, když je třeba stihnout svatební obřad!

Pro ty, kteří budou mít obřad mimo místo svatby, by byl prostor šatny v místě konání svatby ve stodole příjemným zpestřením. Umožní vám osvěžit se nebo dokonce vyměnit oblečení v průběhu večera.

Udělej si sám, nebo ne?

Svatební místa ve stodole jsou často spojována se svatbami typu „udělej si sám“. Určitě je co říct k tomu, že máte svobodu udělat si vlastní jídlo, zorganizovat si vlastní nápoje a mít volnou ruku ve výzdobě.

Lidé, kteří plánují vlastní svatbu, však mohou být často překvapeni, jak časově náročné a obtížné to může být. Náklady se také mohou vyšplhat do závratných výšek, když je třeba toho tolik zařídit.

Stodoly určené ke svatbám vždy nabízejí a cattering a většinou ve vysoké kvalitě, proto opravdu zvažte, co všechno si chcete zařizovat sami.

Občerstvení na svatbu ve stodole

Má vaše místo konání svatby kuchyni? Pokud ano, může mít vlastní dodavatele jídla nebo si můžete přivést vlastní. Mnoho lidí, kteří pořádají svatby „udělej si sám“, se o jídlo postará sami.

Chcete pravou venkovskou svatbu ve stodole? Uspořádání bufetu a požádání vybrané skupiny hostů, aby přispěli několika pokrmy, je způsob, jak snížit náklady a pomoci dodat průběhu neformální atmosféru.

Můžete také pojmout téma festivalu a přivézt si jeden nebo dva kamiony s jídlem. Oblíbené jsou opékání prasat, grilování a mobilní pece na pizzu.

Vlastní nápoje na svatbě

Pokud si přinesete vlastní nápoje, může si místo konání stodoly účtovat korkovné, nebo si budete muset alkohol zakoupit u něj.

Pokud si zřizujete vlastní bar, budete si pravděpodobně muset najmout personál, který ho bude obsluhovat a chodit po recepci doplňovat nápoje.

Pokud místo konání svatby personál nenabízí, možná si budete muset přivést někoho, kdo bude obsluhovat i při svatební snídani.


Svatbe ve stodole výzdoba

Ať už si přivedete interiérového stylistu a floristu, nebo plánujete obléknout místnost sami, poraďte se s týmem místa konání o tom, co má tendenci v prostoru fungovat a zda existují nějaká omezení.

Místo konání může mít seznam důvěryhodných dodavatelů, kteří by vám mohli pomoci s osvětlením, rekvizitami a výzdobou.

Rustikální stodoly mají tendenci dobře fungovat s boho tématy, teplými barvami a jemnými prvky, které zdůrazní některý z nepředvídatelných detailů budovy.

Závěsné dekorace a pastelové chvojí dodají strukturovanost a pohádková světla mohou přinést kouzelnou kvalitu.

Co se týče květinového designu, báječně budou vypadat divoké květiny, sušené dekorace a listí, výzdoba stolů přírodními prvky, jako jsou žaludy a tykve, je krásný nápad.

Jmenovky a další rustikální dekorace můžete také snadno vyrobit. Použít můžete šišky, režné provázky, zavařovačky s čajovými svíčkami apodobně. Dekorace na rustikální svatbu opravdu nemusí stát moc peněz. Skvěle poslouží, to co najdete venku nebo doma u rodičů, prarodičů apod. Projděte půdy a jistě najdete starou petrolejovou lampu, starý žebřík, který můžete natřít a zavěsit na něj květiny, palety, které můžete použít jako stůl a další.

Jak naplánovat svatbu ve stodole

Dnes už není rustikální svatba ve stodole žádná novinka, takže je spousta míst, ze kterých můžete vybírat. Máme pro vás několik tipů na skvělá místa na rustikální svatbu:

Hudba a ozvučení

Pokud potřebujete zajistit hudbu a ozvučení, ověřte si, jaké vybavení budete potřebovat k pronájmu a jaké požadavky může mít vaše kapela nebo DJ.

Je ve stodole místo pro hudebníky nebo DJ soupravu? A jak velký musí být taneční parket?

U místa konání se také musíte informovat o úrovni hluku a o tom, zda existují nějaké požadavky na ztišení hlasitosti ve stanoveném čase.

Mohou také existovat omezení týkající se pobytu lidí venku po určité noční hodině.

Zázemí

Dvakrát si ověřte, jaké jsou v místě konání stodoly toalety. Zatímco v mnoha případech je na místě k dispozici dostatečné zázemí, na některých místech si budete muset pro svou akci pronajmout toalety.

Vyrobte si vlastní svatební výslužky

Vytvoření vlastních svatebních pozorností, které si hosté na konci večera odnesou domů, je krásný způsob, jak rozšířit rustikální téma vaší svatby ve stodole.

Na výběr je mnoho možností, včetně domácích lanýžů, mýdel a svíček, a ujistěte se, že je krásně prezentujete pomocí pečlivě vybraného balicího papíru, provázku a dalších ozdob.

Tyto dárky byste také měli co nejvíce personalizovat, abyste získali zvláštní nádech.

Plánujte pro všechny povětrnostní podmínky

Snem mnoha lidí je svatba ve stodole, kde se většina oslav (a případně i obřad) odehrává venku.

Pokud bude svítit slunce, zajistěte dostatek venkovních míst k sezení a stinných míst.

Nikdy nevíte, jaké počasí vám vyjde a tak je samozřejmě nutné mít připravený plán pro deštivé počasí, a to i v případě, že se berete na vrcholu léta.

Ověřte si tedy, že budete s místem konání svatby ve stodole spokojeni, i kdyby se oslava měla konat výhradně uvnitř, a že tam bude pro všechny dostatek místa.

Přečtěte si vše o tom, proč si myslíme, že svatba na podzim a v zimě stojí za zvážení: Podzimní svatby ve stodole jsou cool!

Řízení klimatu pro místo konání svatby ve stodole

Teplota uvnitř stodoly může být ve svatební den velkým problémem. Pokud je hostům příliš horko nebo příliš chladno, může to celý průběh svatby zhatit.

Poraďte se s týmem místa konání svatby, jak je to s vytápěním a klimatizací. Možná budete muset přivézt klimatizační jednotku nebo dvě a/nebo elektrické ohřívače. Vybírat můžete třeba v tomto testu mobilních klimatizací

Příjezdová cesta ke stodole

Vzhledem k tomu, že se mnoho stodol nachází na farmách nebo v polích, je důležité zajistit, aby byly příjezdové cesty k budovám a cesty k parkovištím dobře označeny a nehrozilo nebezpečí zakopnutí.

Důležité je, aby tyto cesty byly řádně osvětleny i ve večerních hodinách.

Pokud je půda místy měkká nebo obtížně schůdná, můžete hosty ženského pohlaví upozornit, aby si obuv vybírali s rozvahou nebo si vzaly boty na přezutí.

Ubytování

Pokud vaše místo konání nemá ubytování přímo na místě, nabídněte lidem výběr míst k ubytování v okolí, která vyhovují všem finančním možnostem.

Chystáte se na festivalové téma? Je možné, že na místě bude prostor pro kempování, proto si ověřte, zda je to povoleno. Pokud ano, pozvěte lidi, aby si ráno v den svatby postavili stany.

Tipy na svatbu ve stodole

Pokud zvažujete, že si vaši svatbu snů opravdu chcete užít v rustikálním stylu, pak se můžete inspirovat našimi typy na místa, která už takovéto svatby pořádají a budou tak mít pro vás veškeré zázemí.

Svatba ve stodole Olomouc

Náš mlýn je název opravdu kouzelného místa, kousek od Olomouce, kde si můžete svoji venkovskou svatbu uspořádat. Součástí pronájmu bude jak samotná stodola, tak i přilehlé pozemky, kde můžete nafotit opravdu nádherné svatební fotografie. Svatba ve stodole Moravskoslezký kraj? Vyberte si rozhodně statek Náš mlýn.

Svatba ve stodole středočeský kraj

Pokud se chystáte na svatbu v okolá Prahy, pak je tou pravou vobou pro vás Mlýn Davídkov. Místo je krásné a majitelé velmi vstřícní, hosté si zde zvlášť pochvalují jídlo a vstřícnost personálu, kdy se zákazníkům snaží maimálně vyjít vstříc.

Svatba ve stodole jižní Morava

Pokud jde o oblast v jižní Moravě, pak nejlepší volbou pro váš velký den, je právě Stodola v meruňkovém sadu. Nádherné místo, všichni velmi ocenují atmosféru a to zejména večer, kdy je celá stodola kouzelně nasvícena. Stodola se nachází na odlehlém místě a tak se nemusíte obávat rušení nočního klidu a můžete v klidu řádit až do rána 😉

Ať už se nakonec rozhodnete pro rustikální svatbu ve stodole nebo ne, přejeme vám hodně štěstí a ať se vám svatba vydaří!