Vyrobte postel z palet
Bydlení

Vyrobte postel z palet

Palety jsou tu s námi již mnoho let – jsou užitečné pro skladování, balení a přepravu materiálů – ale v poslední době se staly oblíbeným zdrojem pro kutily. V posledních letech se recyklované palety staly volbou pro všechny lidi, kteří si chtějí postavit nábytek, a to ze všech dobrých důvodů. Palety jsou robustní, mají rustikální vzhled a snadno se s nimi pracuje, jsou dobrým argumentem pro udržitelnost a po dokončení projektu vypadají úžasně. Lámete si hlavu s tím, jak udělat postel z palet? V našem návodu najdete vše potřebné!

Co všechno se v článku o postelích z palet dozvíte?

 • 1.Kde koupit palety?
 • 2. Jak vybrat palety na postel?
 • 3. Jak vybrat správnou velikost palet?
 • 4. Co budeme potřebovat k výrobě manželské postele z palet
 • 5. Postel z palet Návod krok za krokem
 • 6. Postel z palet podsvícená a s úložným prostorem


Jedním z nejoblíbenějších projektů založených na paletách, které si lidé doma rádi vyrábějí, jsou postele z palet. Plně funkční a všestranné paletové postele vám umožňují veškerou kreativitu, kterou můžete využít. Dnes vám ukážeme jednoduchý návod, jak vyrobit postele z palet. Podívejte se na zdroje a naučte se triky tohoto řemesla, protože s minimální sadou nástrojů a materiálů můžete vyrobit spoustu typů postelí.

1. Kde koupit palety

Palety můžete koupit nové, nebo použité. Stačí se podívat po internetu na eshopech a bazarech. Ceny nových palet se pohybují od 300 Kč za kus. Použité palety bývají k mání už od 80 Kč, ty nejlevnější ale pravděpodobně nebudou vhodné pro výrobu interiérového nábytku.

Pokud jste z venkova, můžete se také poptat sousedů, kteří staví, jestli nějaké palety nemají doma, nebo u známých. Možností je opravdu hodně, palety koupíte také v jakýchkoli stavebninách.

Než získáte zdarma palety ze stavenišť nebo od známých, věnujte pozornost tomu, jaké palety vybírat. Ne všechny palety jsou totiž pro nábytek a postel z palet vhodné.

2. Jak vybrat palety na postel?

Když si chcete vyrobit postel z palet, jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte vědět, je výběr palet. Nemusíte je nutně kupovat, protože můžete najít recyklované, které můžete použít. Zde jsou však hlavní věci, které je třeba vědět při výběru materiálů:

Zkontrolujte Značky na paletách

Když získáte recyklované palety, prohlédněte si je a všimněte si, zda vypadají čistě a nemají na sobě žádné značky. Pokud na paletě vidíte například písmena MB, vyhněte se jim, protože se na nich přepravovaly nebezpečné chemikálie a vy nechcete, aby se tyto palety nacházely ve vaší domácnosti.


Pokud se vám dostanou do rukou mezinárodní palety, hledejte na nich logo IPPC – znamená to, že jsou bezpečné;
Tepelně ošetřené, parou ošetřené nebo sušené palety jsou nejbezpečnější. Zjistěte si více informací o jejich ošetření, abyste věděli, že jsou zdravotně nezávadné a vhodné pro nábytek z palet.

Palety používané pro domácí přepravu (ve srovnání s průmyslovou nebo obchodní přepravou) jsou bezpečnější, ale i tak byste se měli informovat o jejich ošetření, razítkách a bezpečnostních zárukách.


Vyhněte se barveným paletám

Některé nátěry jsou sice bezpečné, ale chtěli byste se vyhnout tomu, abyste přivezli palety z ložnice, které prošly nebezpečnými procesy nebo byli natřeny barvou, která není vhodná do ložnice a interiérů. Bezpečnější bude, když si palety sami nabarvíte, dbejte na použití bezpečné interiérové barvy, nebo laku!

Vybírejte pouze palety, které jsou suché a neopotřebované

Vyhněte se paletám, které vykazují známky vlhkosti nebo opotřebení. Dřevo by se nemělo při stlačení ohýbat. Ujistěte se, že palety vypadají a jsou suché a čisté.

Vyhněte se také paletám s příliš daleko od sebe vzdálenými lamelami, se zlomenými nebo prasklými lamelami a s deskami plnými třísek!

Pozornost byste měli věnovat také určení druhu dřeva palet, které si přinesete domů. V české republice se často používají palety ze smrkového dřeva, v Japonsku je to cedr či mahagon, v USA jsou časté palety vyrobené ze dřeva jižní žluté borovice nebo dubu. Všechna dřeva jsou vhodné pro výrobu jak malé, tak i manželské postele z palet.

3. Jak vybrat správnou velikost palet?

Správná velikost palety není tak důležitá, pokud si pořídíte dostatek palet na stavbu své nádherné postele. Nejpoužívanější rozměr v Česku je 120×80 cm, takže nejjednodušší na výrobu bude postel z palet 160×200. Vybírejte je podle toho, jakou paletovou postel chcete vyrobit.

Počet palet podle rozměru postele

Postel z palet 80×200 – Dvě palety + 1 pokud chcete opěrku

Postel z palet 90×200 – Dvě palety + 1 na opěrku

Postel z palet 100×200 – Dvě palety + 1 na opěrku

Postel z palet 120×200 – Dvě palety + 1 na opěrku

Postel z palet 140×200 – Dvě palety + 1 na opěrku

Manželská postel z palet 160×200 – Dvě palety + 1 na opěrku

Manželská postel z palet 180×200 – 4 dřevěné palety + 1 na opěrku

Manželská postel z palet 200×200 – 4 dřevěné palety + 1 na opěrku

Postel z palet 180x200


Nyní, když jste si vybrali palety, je čas shromáždit materiál a pustit se do práce!


4. Co budete potřebovat na postel z palet 180×200

Jak jsme již řekli, stavba paletové postele vyžaduje minimální sadu nástrojů. Pro postel, kterou máme na mysli, budete potřebovat následující nástroje a materiály:

 • 4 stejné palety o rozměrech 120×80 cm
 • Brusku na dřevo, nebo brusný papír
 • Aku-vrtačku a šroubovák
 • hrst šroubů s podložkami a maticemi
 • lepidlo na dřevo
 • Lak na dřevo nebo barvu na dřevo a vhodné štětce
 • ochranné pomůcky (brýle a rukavice)
 • vysavač
 • Ujistěte se, že máte k dispozici vhodnou místnost pro stavbu postele, protože věci budou špinavé. Budete také chtít přísun čerstvého vzduchu, takže zkuste dvorek, dobře větranou prázdnou garáž nebo dílnu. Pokud plánujete postavit postel v místnosti, zakryjte podlahy lepenkou nebo recyklovanými plastovými deskami.

5. Postel z palet Návod krok za krokem

Je čas postel vyrobit! Mějte na paměti, že ji budeme připravovat v jiné části domu, ale sestavovat ji budeme až v ložnici – jinak by se vám vzhledem k velikosti nemuselo podařit dostat ji přes dveře.

1. Palety dobře obrousíme bruskou

Použijte ochranné pomůcky a ujistěte se, že všechny strany, hrany a povrchy palet jsou hladké a chybí na nich jakékoliv třísky. Obrousit je potřeba palety ze všech stran a záhybů, jinak toho budete později při manipulaci a úklidu hořce litovat…

2. Očistěte palety i pracoviště

Otřete palety, abyste se ujistili, že jste odstranili všechen prach a třísky;
Vysajte podlahu a ujistěte se, že se kolem neválejí žádné třísky nebo zbytky dřeva, které by mohly ohrozit vás, děti nebo domácí zvířata;

3. Nalakujte palety

Palety jsou všestranné a nyní je čas vybrat si, jak chcete, aby postel vypadala: použijte lak na dřevo nebo lak pro rustikálnější, přírodní vzhled, nebo palety natřete libovolnou barvou, aby ladily s ložnicí. Použít můžete také pouze mořidlo, nebo vosk, pokud chcete opravdu přírodní vzhled. Náhderná je třeba také postel z palet bílá – můžete si vybrat, jestli použijete krycí barvu, nebo necháte přiznanou strukturu dřeva.
Nechte palety přes noc vyschnout na čerstvém vzduchu; ať už jim dáte jakýkoli odstín, povrchovou úpravu nebo bezbarvý lak, palety potřebují čas na vyschnutí.

4. Přesuňte palety do ložnice

Přeneste suché palety do místnosti, kde chcete mít budoucí postel, podlahu zakryjte igelitovými fóliemi, které můžete snadno odstranit, abyste ji ochránili před poškrábáním.

5. Slepte palety k sobě

Položte čtyři palety do tvaru čtverce; palety upevněte silným lepidlem na dřevo, abyste zajistili jejich dokonalé vyrovnání a stabilitu, a poté je k sobě připevněte.

6. Předvrtejte si otvory a postel sešroubujte

Pro otvory pro šrouby, můžete použít vrtačku a palety upevněte na všech stranách pomocí šroubů, podložek a matic. Pokud použijete panty, ujistěte se, že jich pro rám manželské postele použijete alespoň 8 (2 panty na každou ze všech čtyř stran palet).
Pro větší pohodlí můžete uprostřed každé dlouhé strany a v každém rohu připevnit také kolečka s aretací.

7. Umístěte postel na místo

Otočte postel vzhůru nohama, postavte ji na místo, sejměte podlahovou fólii a užívejte si svůj nový paletový rám postele!


Chcete-li se posunout o stupeň výš, můžete si k posteli vyrobit také paletové čelo – pokud není minimalistické, sedí uprostřed místnosti a nabízí velkolepý výhled.

Postel z palet podsvícená?

Toužíte po stylové nasvícené posteli? Můžete využít prostor pod postelí k umístění malých LED světel pro romantičtější atmosféru. Světýlka doporučujeme vybírat s koncovkou do zásuvky a ideálně si pořiďte zástrčku na dílkové ovládání, tím bude vaše nová manželská postel z palet ještě mnohem víc cool. Vložit úzké koše či bedny jako zásuvky pod postel a vykouzlíte tak stylovou postel z palet s úložným prostorem!

Důležité je samozřejmě koupit si na takovou postel kvalitní rošt, pokud byste položili matrac přímo na palety, nespalo by se vám dobře a některé typy matrací by se mohli rychle proležet.

Při stavbě rámu postele z palet nezapomeňte, že toto dobrodružství můžete proměnit v rodinný projekt – například děti rády nabídnou svůj příspěvek při výrobě své budoucí postele. Jedná se však spíše o víkendový projekt než o jednodenní výzvu, protože barva a lak musí zaschnout. Proto si svůj příští projekt postele pečlivě naplánujte, shromážděte materiál a nářadí a strávíte pak úžasný víkend kompletním přebudováním ložnice ekologickým a kreativním způsobem!

Hledáte inspiraci na postel z palet? Podívejte se na náš pinterest!

Postel z palet inspirace