Jak vybrat svatební šaty
Svatba

Jak si vybrat svatební šaty

Každá nevěsta jistě sní o tom, že bude ve svůj svatební den nezapomenutelná. Pravdou ale zůstává, že cesta k těm vysněným svatebním šatům často není úplně jednoduchá. Nabídka je totiž nesmírně pestrá a je velmi obtížné se v ní správně zorientovat. Proto vás nyní krůček po krůčku provedeme tím, jak se dopracovat až k šatům, které budou ty nejlepší právě pro vás.

Jakou svatbu byste si přála?

Ještě než přistoupíte k samotnému výběru šatů pro nevěstu, je dobré ujasnit si, jaký bude celkový styl svatby. Přejete si mít uvolněnou oslavu na louce, nebo raději trochu formálnější obřad v kostele? Pokud budete mít svatbu venku, víte, jaký bude okolní terén? Je dobré vzít v úvahu také roční období, ve kterém se chcete vdávat, abyste pak podle toho mohla zohlednit materiál a střih šatů. Můžete si pořídit i šaty s dlouhým rukávem a s podšívkou.

Určitě byste si také měla rozmyslet, jak dlouho chcete ve svatebních šatech být. Některé nevěsty v nich absolvují jen obřad a společný oběd, potom se ale převlékají. Zejména u šatů s delší vlečkou je to téměř nezbytnost. Jiné ženy se mohou cítit nepříjemně v korzetu, v šatech s příliš hlubokým výstřihem nebo s odhalenými zády. Pokud tedy chcete v šatech vydržet po celý svůj svatební den, připište na seznam také pohodlí.

Nechte se inspirovat!

Nyní přichází na řadu důležitý bod – zasedněte k počítači a začněte vybírat. Skvělým pomocníkem vám může být např. webová stránka Pinterest. Pokud totiž budete vyhledávat vaše vysněné boho svatební šaty, uvidíte na snímcích i různé doplňky, dekorace, květiny a dorty v tomto stylu. Inspirace se hodí vždy.

Při hledání už ale začněte myslet také na trochu praktičtější záležitosti. Ne každá nevěsta má tělo jako modelka, existují ale i krásné svatební šaty pro plnoštíhlé. Stejné je to i u dívek, které čekají miminko a hledají svatební šaty vhodné pro těhotné. V těchto případech vám může Internet přinést inspiraci třeba na zajímavý střih šatů, který vám bude lichotit.

Vzhůru do svatebního salónu

Tento bod při hledání vašich vysněných svatebních šatů nevynechávejte. Ano, jistě existují i jiná místa, kde byste mohla mohla šaty na svatbu sehnat, v salónu si ale budete moc vyzkoušet mnoho různých stylů a střihů. Na vlastní oči tak uvidíte, co vám sedí, co se vám líbí a v čem se cítíte dobře.

Projděte si více svatebních salónů a nebojte se zeptat prodejních asistentek, co by vám doporučily. Zároveň však myslete i na to, že není vaše povinnost si svatební šaty vybrat zrovna v jejich salónu. Velkou pomocí vám při vybírání šatů může být i vaše maminka nebo kamarádka – měla by k vám ale vždy být naprosto upřímná!

Cena vás může zaskočit

Faktem bohužel je, že svatební šaty bývají poměrně drahé. Průměrná cena se pohybuje od 4000,- do 15 000,- Kč, ale může být i vyšší. Mnoho nevěst si tak raději namísto výpůjčky svatební šaty rovnou kupuje, nebo si je nechává ušít na míru. Rozdíl v ceně totiž bývá minimální.

Pokud máte nízký rozpočet a hledáte levné svatební šaty, bude vás to pravděpodobně stát trochu víc práce. A proto pro vás máme několik tipů:

  • minimalistické a boho svatební šaty se dají sehnat i v klasických obchodních řetězcích (někdy jsou označené jako letní šaty)
  • existuje široký trh svatebních šatů z druhé ruky (najdete je ve svatebních skupinách na Facebooku nebo na stránce Vinted)
  • šaty z druhé ruky vám nemusí perfektně sedět, můžete si je nechat upravit u švadleny (nebo si je upravíte sama, pokud jste šikovná)
  • levné šaty nabízí řada webových stránek, vždy ale napřed hledejte jejich recenze a možnosti vrácení zboží
  • některé nevěsty nosí šaty po svých maminkách či tchyních
  • svatební salóny mívají jednou za sezónu výprodeje šatů

Jdeme do finále, respektive k oltáři

Jakmile budete mít pocit, že ty pravé šaty už opravdu držíte v rukách, vyzkoušejte si je i se svatebními botami (kvůli jejich délce) a hlavně ve spodním prádle, které budete mít v ten osudný den na sobě. Otestujte nejen to, jak se vám bude v šatech chodit, ale i sedět a alespoň rámcově tančit.

Vše je tak, jak jste si přála? Pak vám gratulujeme a přejeme, abyste si svůj svatební den užila se vším všudy.