Molecule 01 tester
Beauty

Molecule 01 Recenze

Touha po originalitě vede ve světě parfémů obvykle ke snaze vymyslet novou a zapamatovatelnou kompozici, která tu ještě nebyla. Z tohoto impulsu se zrodila vůně připomínající stopy pneumatik na městském asfaltu (Bvlgari Black), aroma kůže a tabáku v prvním parfému, který dovolil ženám nevonět jako ženy (Robert Piguet Bandit), nebo živočišně plná vůně cirkusového šapitó (L’Artisan Parfumeur Dzing!).

Jenomže přijít s něčím novým je pouze část úspěchu. Někdy je mnohem účinnější přimět lidi k tomu, aby se podívali z nového úhlu na něco, co ve skutečnosti dávno znají. Využít síly nostalgie. Probudit neurčitou vzpomínku a dát jí tvar. Vzít dobře známou parfémovou složku a nechat ji samostatně vyniknout, jako je to v případě Molecule 01 od Escentric Molecules.

Escentric Molecules Molecule 01 = Čirý minimalismus

Molecule 01 byla uvedena na trh před deseti lety a její aroma je ještě starší, ale něco na jejím charakteru vám skoro brání uvěřit, že nejde o novinku. Jednoduchost lahvičky kopíruje minimalistickou sílu obsahu a oba dohromady budou nejspíš i za dalších deset let působit, jako by předběhly dobu. V tom je celý paradox a zároveň kouzlo Molecule 01: Spojuje staré a nové tak elegantně, že si toho sotva všimnete.

V čem je tedy Molecule 01 jiná než ostatní vůně? Především nemá typické tři vrstvy, na které jsme u parfémů zvyklí. Ať pro svůj oblíbený parfém saháte mezi mainstreamové značky nebo do oblasti niche vůní, váš favorit pravděpodobně respektuje obvyklá pravidla vonných kompozic: Úvodních deset až patnáct minut, neboli “hlava” vůně, nese lehké, jiskřivé noty, jejichž prchavost nebývá na škodu věci, protože se rychle mohou stát dotěrnými. Později se rozvine srdce, které tvoří hlavní program, a to za několik hodin přejde do hladkého základu vůně. Klasický parfém má tedy zřetelný nástup, hlavní část a finále.

Molecule 01 ovšem není klasický parfém. Dalo by se dokonce říct, že Molecule 01 je víc koncept než parfém. Je to myšlenka, nálada, kterou můžete nosit. Tam, kde jsou jiné vůně doslovné a občas skoro překotné ve svojí snaze navodit určitý pocit, zůstává Molecule 01 rafinovaně nenápadná… dokud si nevšimnete, že jste se právě zamilovali.

Molecule 01 tester

Pokud si nejste jistí, jestli by Parfém Molecule 01 byl pro vás tím pravým, vyzkoušejte si nejprve tester nebo vzoreček. Tester si můžete vyzkoušet v kamenných parfumeriích a vzorek Molecule 01 je k dostání na Notino.cz v podobě 2ml odstřiku s rozprašovačem. Nekupujte zajíce v pytli a nejdříve si parfém pořádně otestujete. Nejlepší způsob jak si vybrat správnou vůni, je použít vzoreček, můžete tak vůni testovat po delší dobu a opakovaně, proto doporučujeme spíše tuhle možnost než Molecule 01 tester.

Parfém bez scénáře

Molecule 01 nemá klasický třífázový průběh jednoduše proto, že je postavena na jediném akordu. Tajuplným profesním názvem se mu říká Iso E Super a jde o jednu ze základních složek, se kterými parfuméři obvykle dál pracují, navazují na ně nové překvapivé kombinace tónů, zdůrazňují je anebo naopak nechávají tiše znít v pozadí. Konkrétně Iso E Super obstarává v parfémech dřevitý a přitom stále velmi lehce a vzdušně vonící základ. Není to těžké, smolné dřevo, a už vůbec ne polena praskající v ohni, naopak spíš svěží aroma cedru s mírně nasládlou stopou santalu. Někteří dokonce přirovnávají Iso E Super k vůni čerstvě ořezané tužky, která je ale samozřejmě o poznání jednodušší a pomíjivější. Mnoho parfumérů už dlouho spoléhá na kouzlo tohoto akordu, ale teprve Geza Schoen z Escentric Molecules dokázal přijít na správnou koncentraci a udělat z něj fenomén. Správnost jeho instinktu potvrdila rychle rostoucí popularita vůně, ostatně dodnes jde o nejprodávanější niche parfém nejen u nás na notino.cz, ale i na mnoha zahraničních trzích.

Jak se tedy Molecule 01 chová v průběhu času? Voní prostě pořád stejně? Ano i ne. Na rozdíl od jiných parfémů opravdu nejde z bodu A do bodu B, zachovává si stejnou podobu celé hodiny. Přesto se nemusíte bát, že by vás unavila. Lidský nos totiž reaguje na Iso E Super trochu zvláštním způsobem – rychle si na něj zvykne, takže jej prakticky přestane vnímat, ale po čase jej znovu zachytí. Může se vám tedy zdát, že krásná dřevitá vůně Molecule 01 přichází a zase odchází po celou dobu, kdy ji máte na sobě. Ale nemějte strach, pokud zapomenete, že máte parfém na sobě, komplimenty okolí vám to rychle připomenou.

Největší předností tohoto parfému je ale to, že jeho minimalismus provokuje fantazii a zároveň jí ponechává dostatečný prostor. Molecule 01 se nesnaží vám vnutit svůj příběh, namísto toho vás inspiruje k tomu, abyste si napsali příběh vlastní. Proto se zdá, že voní na každém nositeli jinak, proto si ji každý trochu jinak interpretuje. Je to vůně, kterou si sami dotváříte, aby vyhovovala právě vaší osobnosti. Můžete se jí nechat unést do vzpomínek na dětství, můžete si s ní spojit dojmy z exotických cest, zkrátka jak vám představivost zavelí.

Základní kousek do sbírky

Pokud se nechcete spoléhat jenom na svoji fantazii, je tu pochopitelně další možnost: Vzít věci do vlastních rukou a využít jednoduchost Molecule 01 k vytvoření nové kompozice. Jak už bylo řečeno, její akord je součástí mnoha jiných parfémů, což z ní dělá ideální materiál pro vrstvení. Stačí jen trochu experimentovat. Velkým fanouškem složky Iso E Super je například Jean-Claude Ellena, dvorní parfumér značky Hermès, můžete proto zkusit navrstvit Molecule 01 například s jeho Terre d’Hermès nebo Voyage d’Hermès. Úspěch budete slavit i s oblíbenou těžší váhou Encre Noire od Lalique nebo naopak s celou řadou svěžích pánských vůní. Molecule 01 odlehčí silné kompozice, zdůrazní půvab těch lehkých, a možná přivede k životu i parfém, který vás pomalu začínal nudit. Jako fixátor má Iso E Super navíc tu vlastnost, že umí přesvědčit ostatní složky parfému, aby zůstaly na kůži o poznání déle. Parfém aplikovaný na Molecule 01 tedy často mívá delší životnost, jeho svrchní tóny jsou výraznější a nevyprchají po několika málo minutách, jako to většinou bývá.

V každém případě bude tato vůně skvělým základem kterékoli parfémové sbírky, vytříbí váš čich a naučí vás rozeznávat tóny, kterých jste si pravděpodobně dosud nevšímali. Přes svoji jedinečnost je Molecule 01 vhodná prakticky pro každého – od sběratelů až po ty, kdo hledají ten jediný správný parfém pro všechny příležitosti. Nezáleží na tom, jestli hledáte vůni pro zimu nebo léto, na den nebo na večer. Molecule 01 udělá dojem kdykoli a zaručí vám spoustu obdivných reakcí.