Jak upravit balkon v paneláku
Bydlení

Jak upravit balkon v paneláku

Pokud bydlíte v paneláku, neznamená to nutně, že nemůžete mít svoji vlastní oázu klidu a pohody. Pokud máte balkon, pak máte vyhráno. Vytvořte si na svém balkóně zelenou zahrádku a posezení pro chvíle klidu a odpočinku.

Jak vytvořit balkonovou zahradu

Pokud máte balkon a plánujete na něm pěstovat rostliny, přečtěte si v tomto článku návod, jak si vytvořit balkonovou zahrádku.
Balkonová zahrada může vzbudit obdiv, pokud ji správně vyzdobíte. Možnosti jsou neomezené – od pěstování okrasných rostlin až po pěstování jedlých rostlin.

Plánování a zakládání zahrady na balkoně

Pokud chcete vytvořit dobře naplánovanou a dokonalou balkonovou zahradu, je nezbytné nejprve si na papír nakreslit plán. Zeptejte se sami sebe, jaké jsou vaše požadavky a jak ji chcete vytvořit. Jaké rostliny chcete pěstovat? Je váš balkon buď slunný, nebo stinný a jaká je jeho velikost jak upravit balkon v paneláku?

Změřte délku, šířku a výšku svého balkonu a nakreslete si ho na papír v měřítku. Pokud máte plán, usnadní vám to rozmístění různých předmětů, jako je nábytek, velké a volně stojící nádoby a truhlíky.

Panelákový balkon

Slunečný balkon

Na slunném balkoně můžete pěstovat cokoli, nejsnáze se pěstují milovníci slunce, jako jsou muškáty, verbeny, růže. Naopak stínomilné rostliny se zde budou pěstovat obtížně. Podívejte se na tyto běžné problémy při zahradničení na balkoně a jak je vyřešit.

Stinný balkon

Pokud máte stinný balkon, vybírejte rostliny pečlivě. Než něco koupíte, zjistěte si, co nejlépe roste na slabém slunečním světle, nebo se zeptejte ve školce na stínomilné rostliny. Podívejte se na tyto jedlé rostliny, které rostou ve stínu.

Balkon orientovaný na východ a západ

Na balkonech orientovaných na východ a západ se dobře daří mnoha rostlinám (okrasným druhům, některé zelenině, ovoci a bylinkám). Během zimy však budete muset pečlivě chránit trvalky rostoucí ve velkých nádobách. Silné východní větry mohou způsobit velké škody.

Balkon orientovaný na sever a jih

Balkony orientované na sever zůstávají zpravidla po celý den ve stínu, takže se na nich dobře nedaří rostlinám milujícím slunce, naopak balkony orientované na jih zůstávají po celou dobu osluněné a nelze na nich pěstovat stinné rostliny.

Jak vybrat rostliny na balkon


Rostliny pěstované v nádobách vyžadují více péče než rostliny rostoucí na zemi. Měli byste je pravidelně hnojit a zalévat.
Zalévat byste měli ráno a podle potřeby rostlin.
V květináčích umístěných na oknech a zábradlích pěstujte rostliny, které milují slunce.
Další tipy pro balkonové zahrady si přečtěte zde.

Bambus nebo popínavé rostliny?

Pokud chcete zachovat soukromí nebo máte špatný výhled z balkonu, pěstujte na balkoně vysoké rostliny, jako je bambus a areková palma, nebo pěstujte jakoukoli popínavou rostlinu, která vás i vaše rostliny ochrání před sluncem a větrem a ostatním zakryje výhled.

Balkonové rostliny

Jaké květináče pro pěstování rostlin na balkoně

Nádoby používané na balkoně by měly být nejen praktické, ale také dekorativní. Květináč musí mít na dně dostatek otvorů, které umožní dostatečný odtok vody.

Volně stojící květináče a květináče (keramické, hliněné) jsou stabilní a chrání rostliny před převrhnutím, ale nádoby připevněné nebo upevněné na oknech a zábradlích by měly být z lehkého materiálu, například z plastu.

Dekorace na balkon

Vždy mějte na paměti, že rostliny, které pěstujete, jsou hlavní atrakcí balkonové zahrady a květináče by je měly doplňovat.
Pokud máte malý balkon, použijte vysoké úzké květináče, které získají méně místa, a nezapomeňte na vertikální zahradničení.
Pokud pěstujete zeleninu, zejména tu zelenou, použijte dlouhé a široké okenní truhlíky jako květináče, můžete použít i bedýnky.
Jednou z možností jsou také kovové květináče, které dodají vašemu balkonu moderní vzhled.
Pokud jste líní nebo zaneprázdnění nebo je váš balkon slunný a větrný, použijte samozavlažovací květináče.

Balkonové dekorace

Využijte vertikální prostor balkonu a zdvojnásobte tak plochu pro zahradničení. Budete překvapeni, jak velký potenciál má vertikální zahradničení.
Kupte si držák na květináče, který bude vaše květináče vertikálně držet, nebo si ho můžete snadno vyrobit sami pomocí palet, přečtěte si tyto nápady na DIY palety.
Použijte starou polici nebo regál, do kterého květináče uložíte, a pěstujte rostliny v závěsných koších.

Nezapomínejte ani na další balkonové dekorace jako může být přehoz, polštářky, svíčky a lampy. Krásné dekorace na terasu a balkon najdete například v ikea.

Jaký vybrat nábytek na balkonovou terasu

Důležitý je také balkonový nábytek, který by měl ladit s vybranými rostlinami a zároveň být praktický a odpovídajících rozměrů. Pokud si lámete hlavu s tím, jak upravit váš panelákový balkón a jako většina se potýkáte s malými rozměry, vsaďte především na menší kusy nábytku. Ideální nábytek na balkon jsou skládací židle a stůl. Můžete si pořídit také menší lavku, kterou ozdobíte potahem a polštářky. Nepořizujte si velká a nepraktická křesla a gauče. Nebude pak na balkoně místo a bude se těžko udržovat.

Pokud máte slunný balkon, je lepší zvolit světlý barevný nábytek, protože se pomalu zahřívá. Nezapomeňte, že barvy musí ladit s tématem vaší balkonové zahrady a rostlinami.