Moderní pergoly inspirace
Bydlení

Pergoly inspirace a jejich druhy

Trendy inspirace pro nejútulnější altán či pergolu

Každá zahrada si zaslouží oživení v podobě pergoly či altánu. Jaké výhody jejich umístění má a jaký je vlastně mezi pergolou a altánem rozdíl?

V čem tkví výhody altánů a pergol

Altány i pergoly vám umožní si užít kouzlo své zahrady naplno. Nabídnou možnost ukrýt se do nich za jakéhokoli počasí, ať už je venku prudké slunce či lehký déšť.

Tyto přístřešky si na zahradách zpravidla budujeme s myšlenkou vytvoření útulného posezení. Přičemž na útulnost se klade opravdový důraz. Zahrada se v pojetí aktuálních trendů stává doslova druhým domovem.

K tomu, abyste tento vjem podpořili, si vyberte nejlépe zahradní nábytek z přírodních materiálů. Ten dokonale ladí s přirozeným pojetím vaší zahrady. Zvolte ideálně masivní dřevo nebo přírodní ratan.

Venku můžete nejen odpočívat například s dobrou knihou, ale také stolovat. Součástí pergol a altánů bývají tak minimálně grily, případně také propracované zahradní kuchyně, s nimiž pohostíte i větší společnost.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi pergolou a altánem

Pod pergolou či altánem se dá sedět skutečně kdykoli. Abyste si mohli prodloužit příjemné chvíle zde strávené, vyberte si vhodné osvětlení. Nejčastěji se používají závěsná svítidla, u pergol také osvětlení nástěnné, které lze upevnit jak na samotnou konstrukci přístřešku, tak i na fasádu.

Jaký je vlastně mezi oběma typy zahradních staveb rozdíl? Altán je menší ozdobnou stavbou, kterou na zahradu budete umísťovat samostatně. Pergola je součástí domu a tvoří tak vlastně jakýsi přirozený přechod mezi interiérem a exteriérem.

V dobách minulých sloužily pergoly hlavně jakožto opory pro popínavé rostliny. Z tohoto důvodu pak velmi často neměly vlastní střechu. Stačila jen přirozená „zelená“ bariéra, která sedící chránila částečně před výše zmíněnými povětrnostními vlivy.

Rostliny se jako živé doplňky používají i dnes, a to nejčastěji kvetoucí. Mezi oblíbené patří zejména mučenky, z čistě zelených si stále oblibu uchovává břečťan. Velmi působivě vypadá i vinná réva. Pro zkrášlení se hodí trvalky a letničky zasazené do truhlíků. Které druhy zvolit? Velmi krásně vyhlížejí petunie, surfinie či africké kopřivy. Z trvalek můžete truhlíky osázet také netřesky.

Moderní pergoly a jejich materiály

Dnes se však běžně staví pergoly s vlastní střechou. Velmi často se pro zastřešení v tomto případě používá polykarbonát, inspiraci najdete v pergolách na gardenway.cz. Altán lze také zastřešit šindelem.

Jaký materiál upřednostnit pro stavbu samotnou? Krásnou romantickou atmosféru evokuje především klasický dřevěný altán nebo dřevěná pergola. Dnešní výrobci však nabízejí mnohem variabilnější škálu provedení. Přejete si tak spíše prvek prodchnutý duchem moderny? Sáhněte po výrobku v kovovém zpracování, případně i v kombinaci se sklem.

Specifická může být i povrchová úprava. Dřevo ponechané ve své přirozené struktuře je samozřejmě stále mimořádně působivé. Na druhou stranu se nebojte ovšem sáhnout i po jiné inspiraci. V současné době se především objevují syté tóny jako modrá, červená a fialová.