Pronájem bytu Havířov
Bydlení

Hledáte pronájem bytu v Havířově? Čeká vás více než 200 nabídek za rozumné ceny

Zajímáte se o pronájem bytu v Havířově, ale pro nedostatek času jste si zatím nestihli udělat představu o tom, co vás asi tak čeká? Nevíte, jak široká či pestrá je zde nabídka činžovního bydlení a netušíte ani, jak je to ve městě s hladinou nájemného? Pokud jste se snad někde dočetli, že jdou činže napříč Českou republikou kvapem nahoru, a poněkud vás to znepokojilo, rádi vás trochu uklidníme. V Havířově to totiž i přes jisté zdražení zdaleka tak dramatické není. Anebo jste snad zaslechli, že je nájemních bytů nedostatek? Jinde snad, ale pro Havířov to také tak úplně neplatí. Chcete vědět, z čeho můžete vybírat? Zajímá vás, zda váš pravidelný příjem vystačí jen na garsonku nebo jestli si budete moci dovolit i prostornější bydlení? A rádi byste také zjistili, na co si dát při hledání pronájmu pozor? Hned se na to podíváme!Kopírovat HTML Kopírovat text

Pronájem bytu v Havířově – činže rostou jen mírně

Ať už jste si toho všimli nebo ne, český trh s bydlením právě prochází poměrně razantní proměnou. Ceny rezidenčních nemovitostí se během několika let více méně zdvojnásobily. Došlo k tomu pod vlivem „realitní horečky“, během které lidé kupovali téměř vše, co bylo k mání a to v podstatě za jakékoliv peníze. Výsledkem je situace, kdy si vlastní byt či rodinný domek může dovolit stále méně našich spoluobčanů. K podstatně horší dostupnosti vlastnického bydlení přispěly svým dílem také ekonomické problémy spojené s pandemií covidu-19 a s aktuální energetickou krizí. Enormně vzrostly ceny stavebních materiálů a rekordně podražily rovněž hypotéky. Není proto divu, že začala stoupat poptávka po pronájmech a spolu s jejím růstem se vydaly vzhůru také činže. V Praze, v Brně nebo třeba v Hradci Králové je meziroční zdražení poměrně citelné (tabulka níže), nicméně Havířov a v podstatě celý sever Moravy jsou na tom v tomto ohledu přece jen o poznání lépe. Pronájem bytu v Havířově si tak ještě můžete dovolit za poměrně rozumné ceny.

V sedmdesátitisícovém Havířově je totiž nájemních bytů relativní dostatek. V jeden okamžik jich na realitních portálech bez problémů najdete více než dvě stovky. A tomu také odpovídá docela příznivá hladina činží, která se pohnula jen nepatrně.

Nejspíš „utáhnete“ i větší byt

Až si budete procházet nabídky pronájmů, zjistíte, že v Havířově je možné za velmi rozumné peníze sehnat i třípokojový byt a že se tedy nemusíte smiřovat s bydlením na dvaceti či třiceti metrech čtverečních. Zatímco za garsonku dáte zhruba 4,5 tisíce, 3+1 lze pořídit jen o málo dráž. Uvidíte, že činže pod úrovní sedmi tisíc korun za tři pokoje s kuchyňským koutem není žádnou výjimkou. Otázka je, jak dlouho mohou tyto vcelku příznivé ceny vydržet. Jak už víte, jinde je situace o dost komplikovanější. Poptávka po pronájmech jde nahoru, činže rychle rostou a větších bytů začíná být nedostatek. Možná proto neuškodí, když si s hledáním vašeho nového domova trochu pospíšíte. Jen nezapomeňte, že je napjatý trh s bydlením příležitostí pro různé nepoctivce nebo rovnou podvodníky a buďte opatrní! Může se vám to vyplatit. Nevěříte?

Pozor na šejdíře!

Jak se říká, příležitost dělá zloděje. A protože se stále více lidí dostává při hledání bydlení „do úzkých“ a je ochotno přistoupit na ledajaké podmínky, nemělo by vás překvapit, že můžete při pátrání po pronájmu celkem snadno narazit na nějakého šejdíře. Podvody s byty jsou bohužel stále častější. Někdo prodává, co mu nepatří a jiný se z vás zase třeba pokusí vymámit několik nájmů předem, aniž by měl v úmyslu vám slibovaný byt do užívání poskytnout. Fiktivní nabídky pronájmů, kdy se z vás podvodník snaží dostat alespoň první činži a také kauci nejsou skutečně nijak ojedinělé.

Pravda nicméně je, že poctivých a v podstatě slušných pronajímatelů je drtivá většina. Ale i přesto byste měli vědět, na co máte jako nájemník nárok. Že si nejste jistí? Tak vám dáme alespoň pár tipů.

Trvalý pobyt ano, mazlíčka jen někdy

Přestože jste vzhledem k sílící poptávce po pronájmech tak trochu v nevýhodě a majitelé činžovních bytů přece jen „tahají za delší konec provazu“, ještě to neznamená, že musíte přistoupit na cokoliv, co po vás bude někdo chtít. Například dříve tolik diskutované zřízení trvalého pobytu je něco, co vám ze zákona nikdo odepřít nesmí. Máte také nárok v pronájmu chovat svého domácího mazlíčka. Ovšem pouze za předpokladu, že nebude na obtíž vašim sousedům. A kauce? Ta nesmí překročit trojnásobek nájmu! Tak si to pamatujte! Pro případ, že by s vámi snad někdo nejednal férově.

Hledáte svůj první pronájem nebo jste už zkušený „harcovník“? A co vás přivádí právě do Havířova?