Malé černé šaty
Móda

Malé černé šaty coby základ šatníku

Jestli existuje kousek oblečení, který by ve své skříni měla mít opravdu každá žena, jsou to tzv. little black dress neboli malé černé šaty. Jsou totiž jednoduché a zároveň i velmi variabilní, takže se dají vynést k mnoha různým příležitostem. Ve skříni se tak na ně rozhodně prášit nebude.

Vizionářka Coco Chanel

Historie tohoto kousku oděvu překvapivě nesahá příliš daleko do minulosti. Už v roce 1926 navrhla Malé černé Coco Chanel, legendární módní návrhářka a ikona. Mohli je tak módní nadšenci spatřit na stránkách časopisu Vogue. Tu opravdovou slávu jim ale přinesla až britská herečka Audrey Hepburn, která je oblékla ve filmu Prázdniny v Říme. A od té doby už na malé černé nikdo nezapomněl.

Chameleon mezi šaty

Bezpochyby největším plusem malých černých šatů je jejich univerzálnost. Dají se obléknout do práce, na schůzku, rande, na formální oslavy, svatby i pohřby. Šaty jsou totiž pohodlné, mají tak akorát dlouhou sukni a nikoho neurazí ani svojí barvou. Pro všechny nerozhodné ženy jsou navíc skvělou volbou, když si nemohou vybrat, co na sebe.

Pod pojmem little black dress se neskrývá jediný střih šatů, ale naopak mnoho variabilních kousků, ze kterých si může vybrat každá žena. Pouzdrový střih, který vynesla i slavná Audrey Hepburn, je sice nejikoničtější, lze ale zvolit i obyčejnou basic variantu, elegantnější večerní šaty opatřené krajkami, nebo třeba rafinovaný sexy model, který zdůrazní vaše přednosti.

Dalším velkým plusem malých černých šatů je i to, že se hodí pro všechny ženy bez rozdílu věku, váhy či výšky. Vše se odvíjí od materiálu a střihu šatů, takže k dostání jsou i malé černé šaty pro plnoštíhlé, nebo pro dámy v pokročilejším věku. Navíc se jedná o tak rozšířený kousek, že se dá často sehnat i v second hand obchodech.

Nechte se inspirovat naším výběrem malých černých šatů

Malé černé šaty – co k nim?

Malé černé šaty jsou sice základ, ale co obléknout k nim? Do práce lze zvolit jednoduchý šperk a sáčko, doplněné o pohodlné lodičky nebo polobotky. Jednotvárnost můžete rozbít pomocí barevného šátku či klobouku. Na večírek stačí zvolit místo klasické kabelky psaníčko, obout vyšší podpatek a můžete vyrazit. Velmi slušivá je také volnočasová kombinace šatů s koženým křivákem nebo moderním bomberem, kterou lze doplnit o tenisky. A pokud chcete být naopak velmi elegantní, sáhněte po perlovém náhrdelníku nebo výrazné broži.

Zdroj foto: https://shop.mango.com/