Podvazek pro nevěstu
Móda,  Svatba

Jak vybrat svatební podvazek

Svatební podvazek patří takřka do povinné výbavy nevěsty. Jedná se o tradiční doplněk, který má žena obléknout ve svůj svatební den na stehno levé nohy. Traduje se, že pokud tak učiní, podvazek přinese nově sezdanému páru šťastné manželství a ochranu.

Průvodce pro nevěsty: Jak na výběr podvazku pro nevěstu

Hlavními parametry, které je třeba zohlednit jsou:

  1. Velikost
  2. Barva a styl podvazku
  3. Focení a tradiční sundávání podvazku
  4. Dražení podvazku (může se hodit jeden levnější)

Správná velikost podvazku

je velmi důležité aby podvazek byl ve správné velikosti a nepadal, nebo netáhl a nezařezával se. Stačí změřit krejčířským metrem obvod stehna (v místě, kde bude podvazek umístěn).

Barva a styl podvazku

Při výběru barvy podvazku je potřeba zohlednit několik faktorů. Nejdůležitější je aby podvazek pod šaty nebyl vidět, pokud má nevěsta jemnou, průsvitnou a splývavou sukni, dejte pozor aby nebyl podvazek příliš zdobný nebo barevný. Samozřejmě by měl také ladit s šaty a spodním prádlem nevěsty.

Modrý podvazek

Při vstupu do manželství by u sebe měla nevěsta dle tradice mít něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého. Jedná se o atributy, které mají manželskému páru přinést do budoucích let štěstí. Zatímco nová věc je znakem optimismu, stará naznačuje, aby nevěsta nechala minulost za sebou. Půjčená věc symbolizuje štěstí, které novomanželům přejí jejich blízcí a modrá je barva čistoty a věrnosti. V minulosti odkazovala hlavně k panenské čistotě nevěsty (podobně jako bílé šaty a závoj), dnes už ale ukazuje spíš k jejím morálním přednostem.

Modrý svatební podvazek v dárkovém balení

Navzdory tomu, že řada nevěst příliš pověrčivá není, přešla tato tradice takřka mezi svatební stálice. Z tohoto důvodu se velké oblibě těší právě modrý svatební podvazek, který v sobě snoubí nejen něco modrého, ale často i něco nového. V některých případech dokonce půjčí nevěstě svůj vlastní podvazek její svědkyně nebo maminka – tím pádem získává něco modrého, něco starého a něco půjčeného. V případě, že nevěsta nemá podvazek po kom podědit, mohou se jí na něj vybrat kamarádky a darovat jí ho při loučení se svobodou.

Svatební podvazky krajkové

Na co si dát pozor při výběru podvazku

Pokud patříte mezi ty nevěsty, které podvazek od nikoho nedostanou, nemusíte vůbec smutnit. Alespoň si můžete vybrat takový, který bude odpovídat vašemu vkusu. Za zmínku navíc stojí i to, že ne všechny nevěsty mají stejně širokou nohu, takže poděděný podvazek by vám nemusel příliš dobře sedět. Na to myslete i při výběru vašeho svatebního podvazku a pro jistotu si změřte šířku stehna, aby vám potom ten pracně vybraný kousek nepadal, nebo se naopak nezařezával. Důležité je i to, že podvazek by pod šaty neměl být vidět!

Podvazek na svatbu můžete vybírat podle toho, v jakém stylu se váš velký den nese. Můžete tak sáhnout po krajce, luxusním hedvábí, ale i po úplně obyčejném podvazku. V posledních letech jsou moderní např. podvazky s vyšitými iniciály ženicha, s jeho celým jménem a s datem vaší svatby. Mezi ozdobnými prvky převládají stužky, perličky či malé korálky. Pochopitelně jsou často k vidění hlavně ozdobná srdíčka, svatební podvazky ale mohou zkrášlovat i jiné symboly lásky. Mezi ty patří dvě hrdličky, spojené prstýnky a také květiny.

Ceny podvazků na svatbu začínají na 100,- Kč, což, jak jistě sami uznáte, není velký výdaj. Hezké a opravdu kvalitní podvazky jsou k sehnání už za 300,- Kč. Je ale nasnadě, že čím zdobnější podvazek je, tím bude jeho cena vyšší. Speciální kategorii v tomto případě představují podvazky vyrobené na míru, které jsou většinou z kvalitních krajek a zdobené ruční výšivkou. Takovýto luxusní svatební podvazek už může stát i několik tisíc korun. Je to ale rozhodně částka, která se stále vyplatí a je zanedbatelná ve srovnání s jinými položkami za svatbu.

Proč si pořídit 2 svatební podvazky?

Součástí svatebního veselí bývá zpravidla i hod nevěstinou kyticí. Svobodná dívka, která ji chytí, by se měla podle pověry do roka sama provdat. Obdobnou hru lze hrát i se svatebním podvazkem, který má novomanžel své ženě stáhnout zuby a poté jej hodit mezi svobodné mládence. Kdo podvazek chytí, čeká ho podle tradice stejný osud, jako ženicha.

2 svatební podvazky

Pokud chcete dodržovat tradice, zároveň ale nechcete o podvazek přijít, můžete mít na noze dva. Níž si dejte ten, který jste ochotná obětovat. Je to na místě zejména v případě, kdy máte od někoho ze svých blízkých podvazek pouze půjčený, nebo když jste si nechala na míru vyrobit podvazek z luxusní krajky. Podobně se ostatně můžete zařídit i s kyticí a nechat si uvázat jednu náhradní, kterou pak odhodíte bez větší lítosti.

Autor fotografií: Fashion Designer Markéta Kubátová