Hygge doplňky a dekorace
Bydlení

Hygge doplňky a dekorace fenomén útulna

Představte si gauč, na něm hebkou deku. Zachumláte se, v ruce máte hrnek čaje a na klíně knížku. V krbu plápolá oheň, po bytě se mihotá světlo svíček a všechno dokresluje konejšivá vůně. Ano, tohle je pohoda, jíž se (především) v Dánsku říká hygge styl. Životní styl, který je vlastní většině Seveřanů. Kudy na to, pokud láká hygge i vás?

Když se v roce 2016 v tzv. Zprávě o štěstí ve světě, zpracovávané Columbijskou univerzitou v New Yorku, ukázalo, že tím vůbec nejšťastnějším národem na planetě jsou Dánové, všichni hned chtěli vědět proč. A ukázalo se, že je zatím jejich životní styl hygge (výslovnost „hjuge“). Styl, který se zabydlel na severu ke konci 20. století a který je o celkové pohodě, jíž skandinávské země žijí.

Co je to Hygge?

Obklopení přáteli, rodinou, zvyklí vychutnávat si kouzlo okamžiku a krásu obyčejných dní jsou Dánové nejšťastnější vlastně úplně logicky. Ale hygge styl si můžete vykouzlit i vy!

Intimní atmosféra

Hodně záleží na detailech. Skandinávský a hygge je fenomén útulna a má blízko ke dřevu, bílé barvě a doplňkům, především svíčkám. Jednak udělají atmosféru, ale bývají i samy o sobě dekorativní. Tak jako ty od americké značky Paddywax, jejíž svíčky vždycky koupíte v obalu, který pak můžete použít jako misku na klíče, sponky nebo květník (speciálně řada Paddywax Sonor je nepřekonatelná).

Na vůni záleží

Samozřejmě jsou to svíčky vonné, protože i na vůni při hygge záleží! Co třeba kombinace bergamot a čerstvé fíky? Nebo tabák a pačuli? Růžový pepř s pomelem? Vybírejte a kochejte se. Anebo se zanořte do speciální řady svíček Paddywax Hygge! Kolena se vám podlomí z kombinace vetiver + skořice, za to dám ruku do ohně! A kdyby ne, líbit se vám budou i svíčky jiných značek, jako jsou Woodwick či DW Home.

Hygge doplňky: Kouzelné difuzéry a lampy.

Za testování ve jménu hygge stojí i difuzéry. Ty od značky Baobab vás chytí za srdce! Zvlášť taková vůně Feathers?! Líbit se vám budou také katalytické lampy! Báječně totiž dotvoří harmonii prostoru, doslova pročistí vzduch a opět – skvěle vypadají. Mezi osvědčené značky patří Ashleigh & Burwood London nebo Maison Berger Paris.

hygge

Dáme si do bytu… parfémy do bytu!

A co se interiérových vůní týče, nemůžu zapomenout ani na bytové parfémy. I ty mohou být dokonale hygge a na Notinu jich najdete stovky. Ale pokud bych měla nějaké obzvlášť vypíchnout, musím zmínit své oblíbence Bath & Body. Je libo vůni Black Cherry Merlot? Boží je i varianta Endless Weekend, Spiced Appled Tody a jiné. A skvělé je, že i u téhle značky narazíte na jedny z nejlepších vonných svíček ever.

Tuto severskou atmosféru také skvěle doplní houpací síť, které se hodí jak do exteriéru, tak i do prostornějších bytů a pokojů.

Takže, vybírejte: huňaté deky, dobré knížky i detaily, jimiž dozdobíte a provoníte interiér tak, aby z něj dýchal hygge styl!