Beauty

Jak zpomalit stárnutí

Není žádným tajemstvím, že stárnutí je nevyhnutelné. Ale když už musíte stárnout, proč neudělat vše pro to, abyste to co nejdéle oddálili? Ukazuje se, že za vaše stárnutí mohou nejen vaše geny a slunce. Přečtěte si 9 způsobů, jak si udržet mladistvý vzhled…

Nedávná německá studie zjistila, že vzhled kůže na hrudi, rukou a pažích výrazně ovlivňuje to, za jak starou je žena považována. Jinými slovy, o své stárnutí se nemusíte starat jen v obličeji, ale i na kůži celého těla.

1. Pijte hodně vody

Klíčem k mladšímu vzhledu pleti je hydratace. Každý den byste se měli zaměřit na 8 sklenic filtrované vody, aby vaše pleť vypadala zářivě a podporovala optimální zdraví. Dehydratace může rychle způsobit, že vaše pleť bude vypadat suchá a mdlá – což zvýrazní vrásky a stárnutí. Každodenní pití dostatečného množství vody doplňuje kožní tkáň a buňky, což umožňuje dosáhnout mladšího a zdravějšího vzhledu pleti.

2. Zůstaňte mimo slunce

Je sice pravda, že slunce není jediným faktorem ovlivňujícím celkový vzhled vaší pleti, ale hraje velkou roli. Poškození způsobené slunečním UV zářením (UVA a UVB paprsky) je totiž zodpovědné za přibližně 90 % viditelných známek stárnutí vaší pleti. UV záření rozkládá elastin v pokožce, což způsobuje povadlý a matný vzhled, vrásky, stařecké skvrny, nerovnoměrný tón pleti a další.

Vždy (vždy, vždy, vždy) používejte kvalitní opalovací krém s ochranným faktorem SPF alespoň 30 a ujistěte se, že se jedná o širokospektrální opalovací krém – to znamená, že pomáhá blokovat UVA i UVB záření. Mějte na paměti, že sluneční paprsky působí bez ohledu na to, zda svítí slunce, nebo ne, takže se ujistěte, že opalovací krém používáte každý den. A pro maximální ochranu se nezapomeňte každých několik hodin znovu namazat. Ideálně se ale příliš neopalujte a objičej chraňte slunečníkem, kloboukem nebo kšiltem. Ani opalovací krém není všemocný.

Pokud chcete mít v létě obličej trochu opálený, radeji si pořiďte kvalitní samoopalovací krém.

3. Dopřejte si dostatek spánku

Dalším klíčem k udržení mladistvého vzhledu je jednoduše si odpočinout! Když spíte, vaše tělo nepřetržitě uvolňuje hormony, které podporují výměnu a obnovu buněk. Využijte tento čas ve svůj prospěch – právě tehdy byste měli používat účinné látky proti stárnutí, jako jsou retinoidy a kyselina beta-hydroxylová, které jsou silnými exfolianty a zároveň likvidátory vrásek. Mějte však na paměti, že tyto přípravky zvyšují vaši citlivost na sluneční záření, takže buďte obzvláště ostražití při používání opalovacího krému.

Chcete-li se posunout o krok dál, zvažte přechod na saténový povlak na polštář. Převalování se na drsnější látce, jako je bavlna nebo krep, může časem přispět k rozpadu kolagenu v pokožce, což vede ke vzniku vrásek.

4. Jezte co nejvíc ovoce a zeleniny

Výhod stravy bohaté na ovoce a zeleninu je mnoho. Poskytují klíčové živiny, které pomáhají podporovat zdravé stárnutí a udržovat vaše tělo mladé, a to jak zevnitř, tak zvenčí. Ovoce a zelenina také zvyšují příjem fytonutrientů, které pomáhají tělu bránit se škodlivým účinkům volných radikálů vyskytujících se v životním prostředí. Snažte se jíst zdravou stravu složenou převážně z ovoce a zeleniny, doplněnou celozrnnými obilovinami a zdravými libovými bílkovinami.

5. Zařaďte pravidelný pohyb

Zůstat aktivní pomáhá udržet si zdravou váhu, ale věděli jste, že prokazatelně pomáhá také vypadat mladší? Výzkum ukázal, že intenzivní cvičení, zejména vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), může zpomalit vaše stárnutí na buněčné úrovni téměř o 10 let. Tím však výhody nekončí – cvičení také zvyšuje průtok krve, čímž se kyslík a důležité živiny dostávají do celého těla, což vede k mladistvějšímu vzhledu. Pravidelné cvičení je dále rozhodující pro udržení síly a svalové hmoty, což se také může pochlubit spoustou zdravotních výhod a může vám přidat roky života.

6. Správná rutina v péči o pleť

I když existují kroky, které mohou pomoci zvrátit poškození vaší pleti, je mnohem snazší pomoci předcházet poškození dříve, než začne. Udělejte si z dobré péče o pleť každodenní zvyk. Snažte se používat jemný čisticí a peelingový přípravek a ujistěte se, že používáte správné přípravky a séra pro váš typ pleti a vaše potřeby. A nezapomeňte denně používat hydratační krém, který zvýší pružnost vaší pleti a udrží ji hydratovanou.

7. Hydratujte svoji pleť 2x denně

Voda sice pomáhá udržovat pokožku hydratovanou zevnitř, ale můžete jí pomoci i tím, že budete důsledně používat správný druh hydratačního krému. Hydratovaná pleť nejen lépe vypadá, ale je také silnější a lépe se brání případným podrážděním. Hydratační přípravky se skládají ze dvou složek, které pomáhají pokožce být jemná a pružná: zvlhčujících látek, které do pokožky přivádějí vodu ze vzduchu, a zvláčňujících látek, které pomáhají posilovat lipidovou bariéru pokožky a udržovat v ní vlhkost. Krémy a hydratační přípravky nejsou všechny stejné. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité používat výrobky klinické třídy s lepší absorpcí a pronikáním do pokožky, také s vyšším obsahem účinných látek, které jsou podloženy klinickými studiemi, jež prokázaly, že ošetřují a chrání pokožku. Tyto produkty klinické třídy pro péči o pleť, které jsou zaměřené na výsledky, se prodávají pouze v lékařských ordinacích, jako jsme my.

8. Omezte alkohol a kofein

I když máme rádi dobré martini nebo latté stejně jako ostatní a alkohol i kofein mohou mít při umírněné konzumaci zdraví prospěšné účinky, jejich nadměrné množství může vaši pleť zničit. Obojí může vaše tělo dehydratovat a připravit ho o klíčové živiny. Ještě horší je, že některé z těchto účinků mohou být trvalé. Cigarety jsou pak naprosté tabu.

9. Nedělejte grimasy

Omezte nadměrnou mimiku a grimasy. Ne nadarmo babička říkávala, ať neděláme obličeje, že nám to pak zůstane. Bohužel, něco pravdy na tom bylo. Časté opakování expresivních výrazů jako je zvedání obočí, mračení a smích, nám bohužel v obličeji zanechává stopy v podobě vrásek. Vrásky smíchu jsou sympatické, ale vrásky na čele z obav a starostí mít rozhodně nechceme.

Čím dříve začneme o svoje zdraví a vzhled dbát, tím déle si mladiství vzhled udržíme.
Správnou péči o pleť nelze ničím nahradit a na pleti se nakonec projeví, jak se k ní chováte. Už dnes můžete zařadit tyhle úžasné triky na svoji denní rutinu.