Jak dlouho trvá kocovina
Zdraví

Jak dlouho trvá kocovina a co je na ni nejlepší

„Těžká jsou rána opilcova.“ Říkávala vždy moje maminka a měla pravdu. Snad každý si někdy zažil po propařené noci, těžkou daň v podobě nepříjemné kocoviny. Jak dlouho trvá kocovina běžně a co už může být příznakem jiného problému a co je nejlepší na kocovinu se dozvíte v dnešním článku.

Co způsobuje kocovinu?

Kocovina je přímým důsledkem nadměrného pití alkoholu. Když pijete alkohol, vaše játra musí pracovat přesčas, aby alkohol zpracovala a odbourala. Obecně platí, že vaše tělo dokáže zpracovat přibližně jeden alkoholický nápoj za hodinu. Když člověk vypije příliš mnoho alkoholu, játra nemohou pracovat efektivně, a v důsledku toho nemohou alkohol rychle odbourávat. To je příčinou kocoviny.

Jaké jsou příznaky kocoviny?

Jediným skutečným lékem na kocovinu je čas, odpočinek a tekutiny. Konzumace škrobnatých potravin a malého množství kofeinu může trochu pomoci, ale jediným skutečným způsobem, jak se vyhnout kocovině nebo ji vyléčit, je zdržet se alkoholu.

Kocovina je kombinace nepříjemných příznaků, které se objevují po konzumaci alkoholu. Příznaky kocoviny obvykle začínají následující den a jsou nejhorší, když hladina alkoholu v těle poprvé klesne na nulu. Několik běžných nepříjemných příznaků je uvedeno níže:

  • Bolest hlavy
  • Dehydratace
  • Nevolnost
  • Citlivost na světlo a zvuk
  • Zrychlený srdeční tep
  • Závratě
  • Slabost
  • Úzkost

Jak dlouho běžně trvá kocovina?

Příznaky obvykle trvají 24 až 72 hodin. U jednotlivých osob se mohou lišit. Během tohoto období může mít jedinec silný psychický a fyzický stres způsobený odvykáním alkoholu.

Pokud bolest hlavy, nevolnost nebo ostatní příznaky kocoviny přetrvávají i po 3 dnech, vyhledejte lékaře.

Co je nejlepší na kocovinu

Na kocovinu neexistuje žádný lék, ale existuje několik způsobů, jak zmírnit nebo zmírnit její příznaky. Podle výzkumu mezi sedm běžných způsobů léčby kocoviny patří:

  1. Pití dostatečného množství tekutin: Po silném požití alkoholu a odvykání je tělo dehydratované. Příjem alkoholu vyvolává v lepším případě nadměrné močení a může také způsobit průjem, pocení a zvracení.
  2. Dostatek spánku: Nadměrný příjem alkoholu může zhoršit kvalitu a délku spánku, což může přispět k podráždění a slabosti následující den. Dostatek spánku po těžkém pití může pomoci tělu zotavit se.
  3. Konzumace sacharidů: Alkohol způsobuje pokles hladiny cukru v krvi. To může způsobit, že se člověk cítí malátný a slabý. Pití ovocné šťávy s chlebem, rýží nebo jinými potravinami s velkým množstvím sacharidů může zmírnit příznaky kocoviny. Mě osobně skvěle zabírají špagety s rajčatovou omáčkou s trochou olivového oleje, ty obsahují sacharidy a vitamíny, které tělu po pařbě chybí. Na kocovinu je zdaleka nejlepší kvalitní vývar s masem a zeleninou. Vařené maso a zelenina jsou snadno stravitelné a obsahují tolik potřebné vitamíny a minerály.
  4. Výběr správného alkoholu: Whisky, červené víno a tequila jsou nápoje tmavé barvy, které mohou způsobit těžkou kocovinu. Některé výzkumy ukazují, že vyhýbání se tmavě zbarveným alkoholickým nápojům pomáhá okrajově zmírnit příznaky kocoviny.
  5. Co pomáhá na kocovinu: bolesti hlavy: Léky proti bolesti jako Aspirin, ibuprofen (Motrin, jiné značky) a další nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou pomoci od bolesti hlavy a celkových bolestivých pocitů. Nedoporučuje se užívat tylenol, protože vyvolává toxické účinky alkoholu na játra. Léky stejně jako alkohol jsou pro játra značnou zátěží a tak doporučujeme se bez nich při kocovině nejraději obejít.
  6. Pití kávy nebo čaje: Užívání kofeinu sice tělo dehydratuje, jakmile se ale pořádně zavodníte ideálně ovocným džusem zředěným s vodou, může káva nebo černý čaj pomoct. Stimulují náš mozek a umožní nám normální fungování, avšak nadměrný příjem kofeinu se nedoporučuje.
  7. „Spravit se, čím ses zkazil“ Ano, pití alkoholu hned po ránu, paradoxně snižuje účinky kocoviny. Oddálíte tím rychlé vystřízlivění a můžete se tak vyhnout té nejhorší kocovině. Tento zvyk je ale VELMI nebezpečný a často se projevuje závislostí na alkoholu. Dodatečná dávka alkoholu jednoduše odsouvá příznaky kocoviny/odpočinku na později. Proto se takové „otevírání očí“ nedoporučuje.

Jak předejít kocovině?

Důležité je se před alkoholovým popíjením pořádně najíst, na lačno vám alkohol podráždí žaludek a budete mnohem rychleji opilí.

Nejlepším způsobem, jak kocovině předcházet, je vyhýbat se alkoholu úplně nebo pít s mírou a dát tělu dostatek času na zpracování alkoholu před další konzumací. Riziko kocoviny může člověk omezit tím, že vedle jakýchkoli alkoholických nápojů bude pít hodně vody nebo po konzumaci alkoholu sní jídlo. Pro prevenci příznaků kocoviny je důležité zůstat hydratovaný, jíst výživnou stravu a dostatečně odpočívat.